Reklama

Warszawscy drogowcy chcą pozbyć się niebezpiecznych przejść dla pieszych. Mają plan na przebudowę 251 zebr

Po tragicznym wypadku na ulicy Woronicza z sierpnia zeszłego roku warszawski Zarząd Dróg Miejskich przyspieszył prace nad przebudowywaniem niebezpiecznych przejść dla pieszych. Drogowcy zapowiadają, że mają plan na poprawę bezpieczeństwa na 251 zebrach. Szukają też biura projektowego, które pomoże im w realizacji tych zamierzeń.
Przebudowa Woronicza - trwają prace.
Przebudowa Woronicza - trwają prace.

Autor: ZDM

Tragiczny wypadek z sierpnia 2024 roku na ulicy Woronicza wywołał dużą dyskusję na temat bezpieczeństwa na warszawskich drogach. Znów zaczęło się mówić o audycie bezpieczeństwa przeprowadzonym w latach 2016-2020 przez stołeczny ZDM. Sprawdzono wówczas około nieosygnalizowanych 4 tys. przejść dla pieszych i przygotowano zalecenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa w tych miejscach. Na niektórych zebrach urzędnicy wprowadzili zmiany szybko, ale niektóre pozostały nieruszone. Tak było w przypadku skrzyżowania Spartańskiej i Woronicza, gdzie doszło do wypadku. 

Ta opieszałość urzędników w poprawianiu bezpieczeństwa wywołała falę krytyki, sprawą zainteresowały się też media. W Raporcie Warszawskim przygotowaliśmy mapę „przejść śmierci” w Warszawie, czyli punktów, które w audycie bezpieczeństwa otrzymały najniższą ocenę, a mimo to do sierpnia 2024 roku nie zostały przebudowane. 

251 przejść do przebudowy 

Po tych wydarzeniach ZDM wziął się do pracy. Prędko powstał plan przebudowy skrzyżowania Woronicza i Spartańskiej, a obecnie trwają już tam prace. Zebra przy Woronicza 29 zostanie przesunięta bliżej skrzyżowania i będzie wyposażona w azyl. Kierowcy pojadą tam tylko po jednym pasie prosto, a na jezdni w stronę ul. Wołoskiej lewy pas będzie służył tylko do skrętu w lewo. W kierunku ul. Racjonalizacji lewym pasem będzie można pojechać tylko do zajezdni. Za skrzyżowaniem droga znów rozszerzy się do dwóch pasów. Dodatkowo planowane jest zwężenie wlotu w ulicę Spartańską.

Drogowcy nadal jednak działają. Od 2016 do końca 2024 roku udało im się wprowadzić zmiany na około 670 przejściach dla pieszych. Urzędnicy planują skupić się na punktach, które zostały ocenione najgorzej. Było ich 471, 220 z nich przeszło już remont. Do poprawy zostało więc 251 zebr. ZDM zapewnia, że na wszystkie ma dokładny plan. Są też pieniądze, pozyskane dzięki decyzji radnych, którzy na lata 2025-2028 przyznali drogowcom 165 mln zł na realizację zmian. Prace trwają już na Woronicza, ale też na Przyczółkowskiej i Pałacowej, do tego 18 kolejnych projektów otrzymało już zielone światło, a 17 jest przygotowywanych. 

ZDM zapowiada, że jeszcze w tym roku zmiany zostaną wprowadzone na kilkudziesięciu przejściach. W przypadku 46 punków prace poprowadzą inne podmioty, w tym deweloperzy inwestujący w Warszawie. Zostaną oni zobligowani do remontów na mocy art. 16 ustawy o drogach publicznych.

Mapa niebezpiecznych przejść w Warszawie 

Urzędnicy przygotowali nawet specjalną mapę, dzięki której można śledzić postępy w realizacji zaleceń audytu bezpieczeństwa. 

W pracach pomóc ma także biuro projektowe, którego zadaniem będzie przygotowywanie projektów zmian ulic, które później realizował będzie ZDM. Obecnie miasto szuka firmy chętnej do podjęcia się tego zadania. Oferty w przetargu można składać do 19 maja. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama