– Polska i Warszawa potrzebują nowoczesnego toru (łyżwiarskiego - przy. red.), dlatego bardzo się cieszę, że możemy tę inicjatywę zrealizować razem z Panem ministrem i Ministerstwem Sportu i Turystyki – powiedział 10 stycznia prezydent Rafał Trzaskowski.
W ten sposób prezydent Warszawy podsumował decyzję o renowacji wysłużonego już toru. Plany, jakie zaprezentowało wtedy miasto, obejmują m. in. powstanie nowej hali z torem do łyżwiarstwa szybkiego. Gmach ma stanąć w miejscu obecnie istniejącej infrastruktury.
Jednak póki na poczet nowego projektu, nie została wbita ani jedna łopata. W ruch za to poszły ołówki i stoły kreślarskie.
- Z tego co wiem, a zaznaczyć muszę, że jest to inwestycja koordynowana przez ministerstwo, trwa obecnie tzw. etap przygotowawczy. To znaczy tworzone są koncepcje oraz projekty. Ten rozdział inwestycji zostanie zamknięty najpewniej dopiero w 2025 roku - mówi nam burmistrz dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski.
Obiekt ma realne szanse na powstanie. Ministerstwo wydaje się być wytrwałe w finalizacji projektu. Na początku roku minister Nitras wyraził swoje oczekiwania wobec toru. Oczekiwał wtedy zobaczyć tu duże zawody międzynarodowe, rangi mistrzowskiej na poziomie europejskim, a nawet światowym. Ma to być możliwe, ponieważ „złe czasy (dla sportu w Warszawie - przyp. red.) się skończyły. Teraz idą dobre czasy” co było wyraźną aluzją do decyzji inwestycyjnych poprzedniego rządu PiS-u.
Obiekt służył ponad 40 lat
Tor łyżwiarski w Ośrodku Stegny oddany został do użytku w styczniu 1980 roku. W tamtym czasie był to trzeci tego typu obiekt łyżwiarski w Polsce. Dodatkowo wewnątrz toru łyżwiarskiego ulokowane zostały dwa mniejsze lodowiska, przez co wiele osób jeszcze chętniej korzystało z obiektu.
Tor łyżwiarski na Stegnach zasłynął także jako arena wielkich wydarzeń rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej w łyżwiarstwie szybkim. Zorganizowano tam m.in. Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Mistrzostwa Polski. XXXII Mistrzostwa Polski w Wieloboju Sprinterskim oraz Mistrzostwa Polski Masters były ostatnimi zawodami w Ośrodku Stegny, które odbyły się w 2014 r.
Tor łyżwiarski w 2027
Dzięki wsparciu ministerstwa pierwszym etapem modernizacji Ośrodka Stegny będzie rozbiórka istniejącej zabudowy oraz budowa hali z torem do łyżwiarstwa szybkiego wraz z zapleczem treningowym i administracyjnym, a także dwa lodowiska do łyżwiarstwa figurowego, short track’u i hokeja. Dofinansowanie z budżetu resortu wyniesie ponad 72 mln złotych.
Napisz komentarz
Komentarze