- Gdyby dzisiaj uchwalił się plan miejscowy, to wszystko ruszyłoby od razu - mówił mi w czerwcu Maciej Rydz, architekt z pracowni JEMS odpowiedzialny za gigantyczny projekt przy ulicy Towarowej. Deweloper - Echo Investment - na sześciohektarowej działce planuje małe miasteczko, z wieżowcami, mieszkaniami, gastronomią i parkiem. By ruszyć z projektem na dobre - czekał na uchwalenie planu zagospodarowania tego miejsca.
Finalnie, 4 lipca na Radzie Warszawy przyjęto plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Twardej C. Przypomnijmy, że prace zaczęły się kilka lat temu od „rozbicia” pierwotnie przygotowywanego planu na kilka mniejszych części. Jedna z nich w całości odpowiadała działce nabytej przez Echo. Deweloper i miejscy architekci od 2019 roku zakładali, że wspólnie wymyślą przeznaczenie tego miejsca.
- Decyzja radnych to zwieńczenie naszej kilkuletniej współpracy z architektami, władzami Warszawy i Dzielnicy Wola, nad spójną koncepcją przemiany dawnej drukarni między ul. Towarową, Pańską i Miedzianą, w przestrzeń przyjazną dla wszystkich mieszkańców – mówi nam Inga Pilarska, dyrektor ds. planowania strategicznego w Echo Investment.
Jak dodaje, kształt inwestycji nawiąże do historii tego miejsca. Z drugiej strony odniesie się też do współczesności, ponieważ od strony ronda Daszyńskiego pojawią się wieżowce tworzące kaskadę. Deweloper złożył już wniosek o decyzję środowiskową dla dwóch budynków znajdujących się na obszarze pokrytym nowym planem. Decyzję powinien otrzymać do połowy sierpnia.
Powstanie budynek „A1” – biurowiec, który będzie składał się z trzech części. Najwyższa z nich (41 kondygnacji) urośnie do 150 metrów i znajdzie się najbliżej ul. Towarowej. Kolejne, nieco w głąb działki będą miały po 85 metrów. Całość będzie miała powierzchnię 65,7 tys. mkw. Pod spodem, na pięciopiętrowym parkingu, powstaną 374 miejsca postojowe.
Drugi budynek – nazywany we wniosku „A2” urośnie do 120 metrów (33 kondygnacje). W środku przewidziano 366 apartamenty.
- Centralnym punktem założenia będzie ogólnodostępny park z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego, który korzystnie wpłynie na poprawę mikroklimatu tej części Woli. Zgodnie z przyjętym planem i naszą strategią tworzenia wielofunkcyjnych projektów "destination" będzie to świetne miejsce do życia, pracy, spotkania ze znajomymi czy odpoczynku wśród zieleni – dodaje Pilarska.
Projekt nazwany Towarowa 22 jest realizowany wspólnie przez trzy podmioty: AFI Europe, Echo Investment i Archicom.
Napisz komentarz
Komentarze