- Zasadnicze prace remontowe alei głównej w Parku Skaryszewskim są już zakończone. Obecnie jesteśmy na etapie prac polegającym na kosmetyce wykończeniowej, co powinno zostać zrobione do dnia 26.07.2024 r. Aleja jest już udostępniona mieszkańcom - przekazał nam zastępca kierownika Działu Komunikacji Społecznej Zarządu Zieleni Stefan Bobrowski.
Zarząd Zieleni poinformował też, że rozpoczął ukwiecanie parku. W tym roku na rabatach pojawi się dużo odmian dalii wśród bylin i traw, zwłaszcza wokół pomnika Edwarda House'a i przy alei głównej. W następnym roku w parku ma powstać Ogród Daliowy.
Kontrowersyjna inwestycja
Nie wiadomo natomiast, kiedy do użytku zostanie oddana automatyczna toaleta, która w kwietniu pojawiła się przy ul. Międzynarodowej. Projekt od początku wzbudza duże emocje, głównie ze względu na wysoki koszt powstania, który wynosi 650 tys. zł.
Automatyczna toaleta to zwycięski projekt budżetu obywatelskiego z 2020 roku. Na projekt jej budowy zagłosowało ponad 3 tysiące mieszkańców Pragi Południe.
- Toaleta zostanie oddana do użytkowania po wykonaniu przez gestora sieci skrzynki przyłączeniowej oraz montażu licznika. Niestety, nie jesteśmy w stanie określić dokładnego terminu, ponieważ termin wykonania przyłącza był już wielokrotnie przesuwany, więc aktualny harmonogram również może ulec zmianie – przekazał nam Bobrowski.
Zaznaczył przy tym, że Zarząd Zieleni zakończył wszystkie możliwe prace budowlane możliwe do wykonania bez konieczności użycia prądu.
Remont Parku Skaryszewskiego
Remont Parku Skaryszewskiego rozpoczął we wrześniu 2023 r. Zarząd Dróg Miejskich we współpracy ze stołecznym Zarządem Zieleni.
Częścią inwestycji był kompleksowy remont alei głównej, która miała bardzo zniszczoną nawierzchnię. Wykonana była w całości z asfaltu, którym były przykryte również korzenie drzew. Tymczasem jednym z piękniejszych elementów parku jest aleja kilkudziesięciometrowych jesionów, które rosną w szpalerach po obu jej stronach i na całej długości.
Aleja w nowym kształcie została wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni. Końcowy odcinek do ronda Waszyngtona jest wykonany z asfaltu. Mimo zwężenia alei piesi mają do dyspozycji szerszą przestrzeń do spacerowania.
Kolejnym z założeń projektu była wymiana latarni wśród wszystkich głównych ciągów komunikacyjnych w parku. Mieszkańcy i odwiedzający park zgłaszali, że po zmroku nie czują się w nim wystarczająco bezpiecznie. W połowie kwietnia ZDM informował, że betonowe latarnie zostały w całości zastąpione przez ponad 100 replik historycznych latarni typu “pastorał warszawski”. Ich oprawy to energooszczędne LEDy.
„Perła na mapie Warszawy”
Jak podkreślają drogowcy, „Park Skaryszewski to perła na mapie Warszawy”. W 2009 roku, w czwartej edycji konkursu Briggs&Stratton został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce, a w edycji Best Park 2009, zajął trzecie miejsce w Europie. W parku rosną wyjątkowe okazy drzew i krzewów – między innymi orzesznik gorzki, kłęki amerykańskie i wiekowe magnolie japońskie.
Oprócz bogatej flory, powstały w latach 1905-16 Park Skaryszewski ma też ciekawą historię i od 1973 r. jest terenem zabytkowym. Remont wymagał więc zgody Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Napisz komentarz
Komentarze