Reklama
ReklamaBanner

Nowe drzewa tak, ale tęcza na placu Zbawiciela nie. Tak warszawiacy głosowali w budżecie obywatelskim

Znamy już wyniki 11. edycji budżetu obywatelskiego Warszawy. Frekwencja w tej edycji była wyjątkowo niska, jednak ostatecznie do realizacji w 2025 roku wyłoniono 293 pomysły. Warszawiacy najchętniej głosowali na te dotyczące nowej zieleni i zdrowia psychicznego. Które z nich cieszyły się największą popularnością?
Widok na centrum Warszawy widziany z perspektywy mostu Gdanskiego
Widok na centrum Warszawy widziany z perspektywy mostu Gdanskiego

Autor: Maciej Gillert / Raport Warszawski

Warszawa ogłosiła wyniki głosowania w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Niepokoić z pewnością może małe zaangażowanie warszawiaków w tegoroczną odsłonę akcji. Zagłosowało zaledwie 75 tys. mieszkańców niemal dwumilionowej Warszawy. Dla porównania w poprzednim roku było to 89 tys. osób.

Pomimo słabej frekwencji, głosów było wystarczająco, by wybrać 293 projekty. 20 z nich to pomysły na poziomie ogólnomiejskim, a 273 dotyczy zmian w poszczególnych dzielnicach. Głosowanie na projekty trwało od 15 do 30 czerwca 2024 roku. Mieszkańcy wybierali spośród łącznie 1183 propozycji. Na realizacje wszystkich projektów przeznaczone ma zostać 105 782 530 zł. Mają one zostać przeniesione z planów do rzeczywistości w 2025 roku. 

Znamy wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Warszawy 

Spośród wybranych projektów ogólnomiejskich największą popularnością cieszył się ten o tytule: „Nie jesteś sam/-a — pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Zróbmy to jeszcze raz!”. Zagłosowało na niego aż 24845 osób, co oznacza, że zebrał on aż 33,12% głosów. Jego główne założenie to organizacja bezpłatnej pomocy dla dzieci i młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego. To zresztą niejedyny wybrany projekt, który koncentruje się na psychice młodzieży. Ponad 14 tys. głosów uzyskał ten o nazwie: „Wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży, młodych dorosłych rozwijających się w spektrum autyzmu oraz dobrostanu ich rodziców”.

Oprócz projektów skoncentrowanych na zdrowiu psychicznym dużym powodzeniem cieszyły się te związane z zielenią i nowymi nasadzeniami. Na poziomie ogólnomiejskim do realizacji trafić ma:

  • Kontynuacja programu „2050 drzew dla Warszawy”, 
  • „1000 drzew i ławki dla Warszawy na tysiąclecie Królestwa Polskiego”,
  • „Ratujmy warszawskie drzewa – badania i pielęgnacja drzew wymagających szczególnej opieki na terenach parków i ulic. Zadbajmy również o młode drzewa”,
  • „Zielone Płuca Mokotów / Ochota / Śródmieście — zwiększmy bioróżnorodność Pola Mokotowskiego”. 

Mieszkańcy chętnie głosowali również na projekty związane z pomocą dla zwierząt, czy z nowymi ławkami lub infrastrukturą rowerową.

Gorzki smak porażki kolejny rok z rzędu muszą z kolei przełknąć twórcy projektu „Nowa Tęcza na Placu Zbawiciela”. Tym razem do powrotu słynnej instalacji zabrakło 880 głosów. Za tym pomysłem opowiedziało się 10699 osób.

Warszawiacy chcą więcej zieleni i lepszej opieki psychiatrycznej  

Podobnie tendencje, jak na poziomie ogólnomiejskim, obserwujemy w poszczególnych dzielnicach. Tam także największą popularnością cieszyły się zazwyczaj pomysły związane z nową zielenią, dbaniem o zdrowie psychiczne czy infrastrukturą rowerową. 

Na Bemowie mieszkańcy najchętniej głosowali na zasadzenie 100 drzew, krzewów i kwiatów, na Białołęce, Pradze-Południe, Pradze-Północ, Ursusie, Wilanowie, Włochach i Żoliborzu było podobnie. Na Bielanach z kolei najpopularniejszy okazał się być projekt: „Przystanki komunikacji miejskiej w cieniu drzew”. Na Mokotowie i Wawrze zwyciężył ten dotyczący pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Na Ochocie najwięcej osób opowiedziało się za budową parków kieszonkowych, a na Rembertowie zażyczono sobie stworzenia kina pod gwiazdami. W Śródmieściu wygrał projekt „Rowerem dwukierunkowo po całym Śródmieściu”, na Targówku „Wodny plac zabaw w upalne dni na Targówku". Na Ursynowie z kolei mieszkańcy najwięcej głosów oddali na „Zielone skwery na Ursynowie 2025 r.”, a na Woli lokalna społeczność najliczniej opowiedziała się za powiększeniem Parku Szymańskiego. W Wesołej był to pomysł dotyczący ustawienia nowych koszy na śmieci. 

Najwięcej projektów z budżetu obywatelskiego zrealizowanych ma zostać w Bemowie, tam wyłoniono aż 25 pomysłów, z kolei najmniej wybrano w Rembertowie, jedynie 8. 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama