Przy zachodnim wejściu do stacji metra Służew, na zewnętrznym szybie windy, powstał mural przedstawiający wybitnego artystę Zdzisława Beksińskiego, który przez blisko trzydzieści lat mieszkał i tworzył właśnie w tej okolicy. Malarz kupił mieszkanie przy ulicy Sonaty 6 w 1977 roku i to właśnie tam osiadł na kolejne dekady.
Mieszkańcy Służewa postanowili go uhonorować, wybierając w budżecie obywatelskim na rok 2024 projekt Murale Metra, który zakładał utworzenie muralu przedstawiającego słynnego artystę. Niedawno pomysł ten został przeniesiony z założeń do rzeczywistości. Autorem grafiki jest Bartosz Podlewski z Bakcyl Studio. To także on tworzył inne dzieła w pięciu poprzednich edycjach projektu zgłoszonych do budżetu obywatelskiego, jest też współautorem większości znanych ursynowskich murali, m.in.: „Niedźwiedź i motyl", „Stanisław Anioł Stróż”, „Alternatywy 4”, „Deyna” czy „Śpiąca Syrenka”. Za zgłoszenie inicjatywy odpowiedzialni są Paweł Lenarczyk i Magdalena Rakowska.
Kolejny mural na stacji metra w Warszawie
Od kilku lat w Warszawie rozwija się akcja Murale Metra. W poprzednich latach dzięki niej na szybach wind uczczono już pamięć m.in.:
- prof. Marii Grzegorzewskiej i Juliana Ursyna Niemcewicza (metro Imielin),
- deszyfrantów Enigmy i Witolda Pileckiego (metro Stokłosy)
- inż. Karwowskiego (Andrzej Kopiczyński) i Maliniaka (Roman Kłosowski), czyli bohaterów serialu "Czterdziestolatek” w reż. Jerzego Gruzy (metro Ursynów).
- Przyszedł czas, aby upamiętnić w przestrzeni publicznej Zdzisława Beksińskiego, który mieszkał i tworzył na Mokotowie. Bardzo żałuję, że do tej pory w przestrzeni publicznej Beksiński nie został upamiętniony. Teraz to nadrabiamy — powiedział Paweł Lenarczyk, autor wcześniejszych projektów z cyklu "Murale Metra".
Nowy mural na stacji metra Służew ma wymiary 226 × 750 cm i widnieje na nim napis: „Pragnę malować tak, jakbym fotografował sny”. Został on wykonany w stylistyce zbliżonej do reszty dzieł z tego cyklu, czyli w low poly (siatka trójwymiarowego modelu w grafice 3D składająca się z małej liczby wielokątów).
Uroczyście mural odsłonięty zostanie 21 lipca, w niedzielę o godzinie 17:00. Następnie w Służewskim Domu Kultury zacznie się spotkanie, podczas którego odbędzie się pokaz archiwalnych materiałów filmowych poświęconych młodości Beksińskiego oraz panel z udziałem Anny Mączki (reżyserki filmu), Bartosza Podlewskiego oraz Pawła Lenarczyka. Poprowadzi go Kamil Śliwiński.
Napisz komentarz
Komentarze