Reklama
ReklamaBanner

Na Starówce zagościł Śląsk. Barwny festiwal kultury ludowej

Mieszkańcy stolicy spacerujący w sobotę po Starówce i Krakowskim Przedmieściu napotkali wyjątkowych gości. Na kilka godzin miejsce to zamieniło się w barwny festiwal kultury śląskiej. Wydarzenie zorganizował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach spotkań z kulturą ludową.
Spotkanie z kulturą śląską na Starówce
Spotkanie z kulturą śląską na Starówce

Autor: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Uwagę mieszkańców przykuły zwłaszcza występy kapel i zespołów ludowych. Można było wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, odwiedzić stoiska twórców ludowych oraz degustować regionalne potrawy. Całość wydarzenia zakończyła Potańcówka przy muzyce na żywo. 

Impreza rozpoczęła się o godzinie 15 prezentacją specjałów kuchni regionalnej oraz rękodzieła twórców ludowych. Od początku swoje występy wykonywali tancerze Zespołu Śpiewaczego Magurzanie, Zespołu Pieśni i Tańca Halka Lubliniec oraz Zespołu Pieśni i Tańca Raciborzanie. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach zielarskich oraz malowania na desce wzorem opolskim.

Od godziny 20 do 22 odbywała się Potańcówka przy muzyce na żywo, poprzedzona krótkimi warsztatami tańców regionalnych. Do tańca przygrywał Zespół Pieśni i Tańca Raciborzanie, Kapela Góralska Watra i Kapela Blachury i Ficka. 

Autor: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Wyjątkowy region Polski 

- Położenie Śląska na skrzyżowaniu międzynarodowych dróg handlowych, usytuowanie pomiędzy Polską, Czechami i Niemcami, już od średniowiecza powodowało rywalizację o te tereny, co wiązało się z wielokrotnymi zmianami przynależności państwowej tego regionu - podkreśla w komunikacie organizator wydarzenia, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. 

Różnorodność kulturowa uwidacznia się również w bogactwie strojów, ciekawych obrzędach i smacznej kuchni.

- Warto przy tym wspomnieć, że wiele zjawisk, jak chociażby: tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej, tradycje kulturowe górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska, wodzenie niedźwiedzia na Śląsku Opolskim czy wielkanocne procesje konne na Górnym Śląsku zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – przypomina NIKiDW. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama