Ogniska wychowawcze to miejskie placówki w których rodzice mogą otrzymać profesjonalną pomoc w wychowaniu swojego dziecka. Taka pomoc jest bardzo potrzebna zwłaszcza w stolicy, gdzie koszty oraz pęd życia może skutecznie absorbować większość sił oraz uwagi rodziców.
Dzieci oraz młodzież mogą w takich ogniskach skorzystać z pomocy specjalistów, wspólnie odrobić lekcje czy rozwijać swoje pasje oraz umiejętności społeczne. Pracownicy takich placówek często mają bliski kontakt ze swoimi podopiecznymi, dzięki czemu są w stanie identyfikować różnorakie problemy - nie tylko z samymi dziećmi, ale i rodzicami - np. poprzez wykrywanie przypadków przemocy domowej czy uzależnienia. Niemniej z ogniskami jest pewien problem - jest ich zbyt mało.
11 ognisk na niemal 2 mln mieszkańców
Z powodu niewystarczającej ilości placówek, Martyna Jałoszyńska, miejska radna z klubu Lewica - Miasto Jest Nasze - Razem, złożyła w radzie interpelację nr 266. W dokumencie samorządowiec wzywa władze Warszawy do większego wsparcia i rozbudowy sieci ognisk wychowawczych, tworzonych i administrowanych przez Centrum Wspierania Rodzin (CWR).
Obecnie na terenie całej Warszawy funkcjonuje w praktyce 11 obiektów, chociaż ten ostatni zostanie oficjalnie uruchomiony dopiero we wrześniu. Ogniska nie są jednak rozdzielone równomiernie względem dzielnic:
- Bielany: 1. placówka;
- Targówek: 1;
- Praga-Północ: 2;
- Praga-Południe: 1.;
- Śródmieście: 2;
- Mokotów: 1;
- Wola: 1;
- Włochy: 1;
- Ursynów: 1.
Dodatkowo w dzielnicy Praga-Północ oraz na Wawrze funkcjonują tzw. SPOT-y, w których młodzież ostatniej klasy podstawówki oraz licealna może otrzymać wsparcie w edukacji. To oznacza, że aż osiem dzielnic nie ma żadnej placówki, wspierającej rozwój czy wychowanie warszawskich dzieci. Dobrą wiadomością może być to, że od września rusza specjalistyczna poradnia rodzinna w dzielnicy Wilanów.
11 placówek, rozsianych nierównomiernie po całej Warszawie, ma być zdaniem radnej sporym problemem. Jak czytamy w dokumencie, według mapy obszarów kumulacji problemów społecznych dot. dzieci w Warszawie, przygotowanej w 2020 roku, nagromadzenie problemów występuje m. in. na Ochocie, w której funkcjonuje zero placówek ognisk wychowawczych. M. in. o powstanie takowego postuluje radna Jałoszyńska.
- Zdajemy sobie sprawę, że nasze placówki nie obejmują całej stolicy. Wynika to chociażby z możliwości lokalowych danej dzielnicy. Istnieją pewne kryteria prawne, które taki lokal musi spełnić, abyśmy mogli otworzyć w nim ognisko wychowawcze. Nie jest to proste, a urzędy dzielnic mają niekiedy bardzo ograniczoną pulę obiektów, które mogą nam udostępnić - wyjaśnia Katarzyna Wędrowska, kierownik działu wsparcia rodzin CWR.
Czym zajmują się ognisko wychowawcze
Ogniska wychowawcze przyjmują dzieci od 6 do 18 roku życia. Poza ciepłymi podwieczorkami, placówki te oferują wsparcie rodzin przeżywających różnorakie trudności w wychowaniu i opiece nad dziećmi. Pomoc profesjonalnej kadry skierowana jest głównie do rodzin potrzebujących pomocy ze względu na trudną sytuację życiową. Wsparcie placówki prowadzonej przez CWR jest bezpłatne.
Napisz komentarz
Komentarze