Zmiany w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego wywołały duże poruszenie wśród mieszkańców dzielnicy Wesoła oraz stołecznych radnych. W wyniku decyzji Sejmiku Województwa Mazowieckiego obszar MPK miałby zostać pomniejszony o blisko 7 tysięcy mkw., co spotkało się z szerokim sprzeciwem.
Radni Koalicji Obywatelskiej wezwali Rafała Trzaskowskiego, do podjęcia stanowczych działań. Interpelacja wskazuje na liczne nieprawidłowości i zaniechania w procesie konsultacji społecznych oraz uchwałodawczym.
Problematyczne konsultacje
Jak wynika z treści interpelacji złożonej przez Koalicję Obywatelską, warszawscy radni oraz mieszkańcy nie mieli realnej szansy na wyrażenie swojej opinii w sprawie zmian w granicach MPK. Już 29 marca 2024 r. do Biura Ochrony Środowiska (BOŚ) Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło pismo Marszałka Województwa Mazowieckiego informujące o planowanych zmianach. W piśmie z 4 kwietnia 2024 r. BOŚ poinformowało Tomasza Krasowskiego, Dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego, że ze względu na nadchodzącą sesję Rady m.st. Warszawy oraz wybory samorządowe, nie było możliwe wypracowanie stanowiska przez Radę w wymaganym ustawowo terminie. W efekcie Sejmik przegłosował uchwałę bez uwzględnienia stanowiska Warszawy.
Radni zwracają uwagę, że ustawa o ochronie przyrody wymaga, by tego rodzaju decyzje były konsultowane z władzami lokalnymi, co w tym przypadku nie miało miejsca.
- Rada m.st. Warszawy nie miała możliwości zajęcia stanowiska w terminie miesiąca, co spowodowało uzgodnienie projektu uchwały z mocy prawa – czytamy w interpelacji.
Wątpliwości dotyczące granic parku
Szczególne kontrowersje wzbudza zmiana granic parku w rejonie skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Cienistej oraz w okolicach ulicy Leszczynowej w dzielnicy Wesoła. Radni oraz mieszkańcy Wesołej podkreślają, że zmniejszenie obszaru chronionego o prawie 7 tysięcy mkw. jest niezrozumiałe i może prowadzić do dalszych negatywnych konsekwencji ekologicznych.
- Niestety brak odpowiednich narzędzi uniemożliwia radnym sprawdzenie wszystkich zmian związanych ze zmianami granic parku i otuliny. Nie można też wykluczyć, że uwagi do granic nie byłyby zgłoszone przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego oraz dzielnice Wesoła i Wawer – piszą radni KO w interpelacji.
Radni zwracają uwagę na to, że zmiany w granicach parku mogą mieć daleko idące konsekwencje dla ekosystemu i lokalnej społeczności. Pomniejszenie obszaru chronionego może przyczynić się do zwiększenia zabudowy i degradacji przyrodniczej terenów, które do tej pory były objęte ochroną.
Stanowisko mieszkańców
Inicjatywa „Stara Miłosna Dla Drzew” wyraziła zaniepokojenie związane z nowymi granicami parku. Sebastian Olszta, przedstawiciel grupy, zwrócił uwagę na obawy dotyczące potencjalnych negatywnych skutków dla lokalnego środowiska.
- Nowe granice parku wykluczają wiele cennych terenów leśnych, które wcześniej były chronione. Obawiamy się, że takie zmiany mogą prowadzić do zwiększonej zabudowy i dalszej degradacji środowiska – powiedział Olszta.
Olsza dodał również, że mieszkańcy są zaniepokojeni brakiem transparentności w procesie rewizji.
- Nie czujemy, aby nasze obawy były właściwie rozpatrzone. Władze powinny przeprowadzać bardziej otwarte konsultacje społeczne i informować nas o takich decyzjach – zaznaczył.
Plan ochrony parku?
Robert Belina, wicedyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, wyjaśnia w rozmowie z Raportem Warszawskim, że dotychczasowe granice parku, ustalone na podstawie rozporządzenia wojewody sprzed dwudziestu lat, były opisowe i mniej precyzyjne.
- Obecnie musieliśmy te granice uszczegółowić, zrobić to już w standardzie obowiązującym GIS-owskim. I w taki sposób one zostały uszczegółowione i przedstawione do uzgodnienia gminom oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – tłumaczy Belina.
Wicedyrektor zaznacza, że uchwała Sejmiku Województwa Mazowieckiego z lipca 2024 roku dotycząca granic parku wprowadza zmiany, które wynikają z dokładniejszych pomiarów geograficznych. Twierdzi, że ogólna powierzchnia parku się nawet zwiększyła, a nie zmniejszyła.
- Ogólnie powierzchnia Mazowieckiego Parku to nawet się zwiększyła, nie pamiętam, o ile, ale chyba kilkadziesiąt hektarów – dodaje.
Do wglądu mapka, która obrazuje zmiany granic parku. Kolorem fioletowym oznaczono stare granice parku i działki, o które został zmniejszony.
W kontekście aktualizacji planu ochrony, Belina podkreśla, że obecnie przygotowują nowy projekt planu. - Rozporządzenie dotyczące planu ochrony było 20 lat temu, w 2004 roku. Teraz przystępujemy do przygotowania projektu planu – mówi wicedyrektor.
Z powodu opóźnień związanych z funduszami unijnymi i pandemią, prace nad nowym planem ochrony zostały przesunięte. Teraz władze Mazowieckich Parków złożyły wniosek o przyznanie środków na stworzenie planu, który jest aktualnie weryfikowany.
Napisz komentarz
Komentarze