Usuwanie drzew odbędzie się w dniach 25-29 września. Na wykonanie prac zgodę wyraził Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska i Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wycinka spowoduje zmiany wizualne na tym obszarze parku.
Ochrona zwierząt. Zachowane zostaną stojące pnie
W tym rejonie parku zakładają lub mogą założyć dziuple i gniazda ptaki oraz nietoperze.
Zarząd Zieleni podkreśla, że wykonany został szereg działań, aby ochronić te zwierzęta.
- W tym roku nasi eksperci ds. bioróżnorodności prowadzili inwentaryzację ornitologiczną w parku, a w zeszłym roku przeprowadzono inwentaryzację nietoperzy, dzięki czemu wiemy, jakie gatunki tam mieszkają - czytamy w mediach społecznościowych.
Zakres cięć został zaplanowany tak, aby z jednej strony usunąć ryzyko, a z drugiej zachować możliwie najwięcej drewna w postaci ostańców - stojących pni. Stanowią one siedliska zwierząt.
Przed samym cięciem odbędzie się przegląd drzew i nadzór przyrodniczy. W przypadku zasiedlenia drzew przez ptaki i nietoperze prace zostaną wstrzymane, a harmonogram prac zmodyfikowany.
Do końca stycznia 2025 r. w ramach kompensacji przyrodniczej na terenie parku zawieszonych zostanie 14 budek dla ptaków i nietoperzy. Na skarpie rośnie wiele różnych gatunków drzew, dlatego zgodnie z decyzją MWKZ dodatkowe nasadzenia nie są konieczne.
Tragedia w Parku Praskim
Spróchniałe drzewa są niebezpieczne dla osób odwiedzających park. Wystarczy przypomnieć tragedię, która wydarzyła się 20 sierpnia 2018 r. w Parku Praskim. Zainfekowane przez hubę drzewo złamało się, przygniatając matkę z sześciomiesięczną dziewczynką. Niestety, dziecko nie przeżyło. Matka doznała uszkodzeń kręgosłupa, ma też problemy z chodzeniem i poruszaniem ręką.
Napisz komentarz
Komentarze