ReklamaBanner

Przy placu Wilsona powstaje mural Marka Hłaski. Odsłonięcie już wkrótce

Przy placu Wilsona powstaje mural upamiętniający Marka Hłaskę, jednego z najważniejszych powojennych polskich pisarzy, autora powieści i opowiadań. Jego związki z Żoliborzem, a właściwie z Marymontem mają charakter szczególny. W swojej twórczości często powracał w to miejsce.
Mural upamiętniający Marka Hłaskę
Mural upamiętniający Marka Hłaskę

Autor: Facebook Żoliborz Moje Miasto

Mural jest pomysłem Fundacji Pamięci Marka Hłaski, która jest odpowiedzialna również za realizację projektu. Założycielami Fundacji są Janusz Dorosiewicz i Marcin Żukowski. 

- Mural jest w trakcie tworzenia. Będzie gotowy w połowie miesiąca i wtedy też odbędzie się jego oficjalne odsłonięcie. Dokładną datę będziemy podawać - przekazał nam Marcin Żukowski. 

Marek Hłasko jest jednym z patronów roku 2024, co jest nawiązaniem do przypadającej w tym roku 90. rocznicy urodzin pisarza. 

- Wspólnie 15 lat temu organizowaliśmy akcję Teraz Hłasko, która była obchodami 40.rocznicy śmierci pisarza. Udało się wtedy postawić mu nowy nagrobek na Powązkach i przypomnieć go społeczeństwu. Teraz będziemy działać na rzecz pamięci o Hłasce, ale także szerzej - na rzecz literatury i kultury polskiej – wyjaśnił Żukowski.

Marek Hłasko jest autorem powieści i opowiadań. Do jego najważniejszych dzieł należą: Piękni dwudziestoletni", "Baza Sokołowska", "Pierwszy krok w chmurach" "Ósmy dzień tygodnia", "Sonata marymoncka", "Następny do raju", "Cmentarze", "Wszyscy byli odwróceni". Już za życia stał się legendą, symbolem buntu wobec ówczesnej władzy i socrealizmu. 

Jego rodzina od lat związana była z Warszawą. Hłasko urodził się w stolicy 14 stycznia 1934 r., tutaj też spędził dzieciństwo. Jak podkreśla „Gazeta Żoliborza”, to pisarz, „którego związki z Żoliborzem, a właściwie z Marymontem mają charakter szczególny”. Na Marymont powracał też w swojej twórczości. Umiejscowił tam m.in. akcję opowiadania „Pierwszy krok w chmurach”. Imieniem Marka Hłaski nazwana została na przełomie lat 80. i 90. marymoncka ulica. 

Decyzją Sejmu rok 2024 został ogłoszony Rokiem Marka Hłaski, który „potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną, dzięki czemu jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisową postawą, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia w różnych zakątkach świata”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.