W środę 6 listopada, w jednej z sal Pałacu Kultury i Nauki zorganizowano konferencję pt. „Straże Gminne i Miejskie jako element w systemie bezpieczeństwa Państwa”. W spotkaniu, zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz komendant stołecznej SM, Magdaleny Ejsmont, udział wzięły dziesiątki oficerów różnych służb mundurowych. Na konferencji gościli również wicepremier i szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz, który przyprowadził ze sobą oficerów Wojska Polskiego, oraz minister MSWiA Tomasz Siemoniak.
Tematem spotkania, jak sugeruje jego nazwa, było znaczenie samorządów oraz straż gminnych i miejskich w obronie kraju, także w obliczu zagrożeń naturalnych. Niestety kiedy nadszedł czas briefingu prasowego, prezydent Rafał Trzaskowski nie był w stanie udzielić dziennikarzom konkretnych odpowiedzi. Chodzi o problem pustych wakatów w stołecznych służbach.
Samorząd i rząd nadal nie mają konkretnego rozwiązania
Sprawa braków kadrowych była poruszana już na początku lipca, to wtedy prezydent Trzaskowski wraz z ministrem Siemoniakiem, jednogłośnie zapewniali – wiemy o problemie i znajdziemy rozwiązanie. Niestety na tym kończyły się konkrety. Od tych deklaracji minęły już cztery miesiące, lecz do tej pory nie udało się wypracować rozwiązania. Chodzi przede wszystkim o dwie kwestie:
- małe zarobki;
- problemy mieszkaniowe, zwłaszcza w stolicy.
Faktu zbyt niskich pensji w służbach mundurowych nikomu tłumaczyć nie trzeba. Jednak zdaniem samego szefa MSWiA to problem mieszkaniowy jest tym kluczowym. Młody policjant lub strażnik miejski, kolejno 18 i 21-latek, nie jest w stanie, chociażby wynająć własnego mieszkania. W Warszawie problem jest wyjątkowo dotkliwy.
W październiku minister Siemoniak oraz prezydent Trzaskowski informowali, że pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Miałoby nim być finansowanie mieszkań policjantom przez resort oraz samorząd. Podobnie jak w przypadku wojska. Jak słyszymy, prace nad pomysłem nadal trwają.
- W 2023 roku przekazaliśmy jako Warszawa 440 mln zł na bezpieczeństwo, z czego 220 mln trafiło do samej Straży Miejskiej. Pracuje w niej 1,2 tys. osób. To największa tego typu formacja w kraju. Zdajemy sobie sprawę z problemów i cały czas pracujemy z premierem Kamyszem oraz ministrem Siemoniakiem nad rozwiązaniem. Jeśli tylko je znajdziemy, to poinformujemy o tym. Po prostu mieszkania dla mundurowych to bardzo trudny temat. Zwłaszcza w Warszawie. Problem narasta, ale znajdziemy rozwiązanie — przekonywał podczas konferencji prezydent Trzaskowski.
Straż miejska będzie szkolona przez wojsko?
Inną propozycję skierowaną przede wszystkim do strażników, złożył wicepremier Kosiniak-Kamysz. Podczas swojego wystąpienia mówił on często o znaczeniu lokalnych struktur w skutecznym bronieniu ojczyzny. Za przykład dobrej koordynacji służb krajowych oraz samorządowych wskazywał ostatnie powodzie. Wtedy to strażnicy miejscy, strażacy i wojskowi ramie w ramię walczyli z żywiołem. Szef MON-u tym samym zaoferował strażnikom specjalne szkolenie, pod okiem Wojska Polskiego.
- Bezpieczeństwo to nie tylko kwestia służb, ale i całego społeczeństwa. Dlatego musimy wspólnie ćwiczyć. Razem z ministrem MSWiA współpracujemy nad ustawą o obronie cywilnej, która jest na finiszu. W treści tej ustawy mocny nacisk kładziemy na was – samorządy i straż miejską. Nowe zdania dadzą wam ogromną szansę na zbudowanie jeszcze lepszego wizerunku. Zachęcam was do szkolenia, m. in. z WOT-em, wojskiem czy innymi służbami. Jako MON jesteśmy gotowi was przeszkolić — mówił do zgromadzonych wicepremier Kosiniak-Kamysz.
Propozycja MON-u wygląda więc mniej więcej tak: zamiast podwyżek lub ułatwienia w wypożyczeniu mieszkania, oferujemy więcej ćwiczeń, ale tym razem z żołnierzami.
Pomijając złośliwości, na konferencji nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań. Dowiedzieliśmy się za to, że długo wyczekiwana ustawa o obronie cywilnej trafi najpewniej w tym tygodniu do Sejmu pod głosowanie. Jeśli Senat i prezydent Andrzej Duda nie będą wstrzymywać ustawy, nowe prawo szybko wejdzie w życie. Minister Siemoniak zapewnił, że w treści ustawy wplecione zostaną rozwiązania umacniające pozycję samorządów oraz zwiększające role lokalnych służb — straż gminnych i miejskich.
Problemy mieszkaniowe i finansowe są nadal „rozwiązywane”.
Napisz komentarz
Komentarze