Reklama

Nowe życie starej elewacji. Remont Żelaznej 64 wkroczył w kolejny etap

Remont zabytkowej kamienicy u zbiegu ul. Żelaznej i Krochmalnej wkroczył w kolejny etap, który przynosi długo oczekiwaną modernizację fasady południowej i zachodniej.
Nowe życie starej elewacji. Remont Żelaznej 64 wkroczył w kolejny etap

Autor: BSKZ

Prace, realizowane przez wolski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku od renowacji elewacji od strony podwórka. Planowany termin zakończenia inwestycji to jesień 2025 roku.

W 2023 roku przeprowadzono odnowienie elewacji podwórkowej, podczas którego odtworzono boniowanie w parterze oraz prosty gzyms wieńczący. Maj 2024 roku przyniósł przeniesienie prac na południową i zachodnią fasadę budynku. Pierwszym krokiem było oczyszczenie elewacji z odspojonych tynków i nieprawidłowych napraw oraz usunięcie pozostałości po wspornikach balkonowych. Po tych przygotowaniach ekipa budowlana nałożyła nowe tynki, przywracając fasadom dawny blask.

Wyjątkowa fasada poddasza

Interesującym elementem remontu jest odtwarzanie brakujących ozdobnych fragmentów dekoracji fasady na poddaszu kamienicy. Jako wzory służą zachowane oryginalne elementy oraz archiwalne fotografie, przedstawiające głównie gzymsy i ozdobne guzy. Detale są wykonywane tradycyjną metodą w tynku na metalowej konstrukcji, a gotowe części są umieszczane na elewacji.

Obecnie trwa montaż gzymsów między parterem a pierwszym piętrem oraz pierwszym i drugim piętrem. Powstają one w taki sam sposób jak oryginały, mocowane na klej i dodatkowo przytwierdzane do ściany przy pomocy stalowych prętów. Montowane są także nowe wsporniki, które umożliwią odtworzenie balkonów.

Historia kamienicy Anny Koźmińskiej

Kamienica Anny Koźmińskiej u zbiegu ul. Żelaznej i Krochmalnej ma bogatą historię. Budowa rozpoczęła się w ostatnich latach XIX wieku, a ukończono ją w 1912 roku według projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego. Kamienica miała być wielkomiejskim, dekorowanym budynkiem z boniowaniem, ozdobnymi gzymsami, balustradami balkonów i półokrągłym zwieńczeniem na dachu.

W okresie międzywojennym na parterze funkcjonowało kino „Cristal”, które później zmieniło nazwę na „Acron”. W 1940 roku kamienica znalazła się na skraju getta, którego granice przebiegały wzdłuż ul. Żelaznej. Podczas Powstania Warszawskiego rejon ten był miejscem intensywnych walk powstańczych. Po wojnie budynek pojawia się w powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda jako miejsce funkcjonowania słynnego baru IV kategorii „Słodycz”, należącego do Warszawskich Zakładów Gastronomicznych.

Nowa Stara Kamienica

Pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, ZGN Wola prowadzi prace remontowe, które mają przywrócić kamienicy przy ul. Żelaznej 64 jej dawny wygląd. Po latach zaniedbań budynek odzyskuje swoją pierwotną dekorację, a proces ten jest nie tylko pracą budowlaną, ale także powrotem do historii i kultury Warszawy. Jesień 2025 roku przyniesie długo oczekiwane zakończenie prac, a kamienica ponownie stanie się ozdobą miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.

Reklama
Reklama