Trwa nabór wniosków do 12. edycji Budżetu Obywatelskiego. Do 21 stycznia mieszkańcy stolicy mogą zgłaszać swoje projekty, które poprawią jakość życia w Warszawie. Z tej okazji wprowadzono istotne zmiany, które mają ułatwić realizację pomysłów na poziomie lokalnym. Czego mogą spodziewać się warszawiacy? Stworzyliśmy przegląd najbardziej interesujących projektów.
Nowości w Budżecie Obywatelskim
W tym roku Budżet Obywatelski przeszedł pewne zmiany. Na wniosek mieszkańców, wprowadzono tzw. "lokalną pulę", dzięki której projekty dotyczące mniejszych obszarów, takich jak pojedyncze ulice czy osiedla, będą mogły liczyć na większe wsparcie. Dzięki temu, projekty lokalne, które wcześniej mogły nie uzyskać wymaganej liczby głosów, mają teraz szansę na realizację. Do 21 stycznia każdy mieszkaniec Warszawy, bez względu na wiek czy miejsce zameldowania, może zgłosić swój pomysł. Zdecydowana większość projektów to inicjatywy dotyczące infrastruktury, ekologii i przestrzeni publicznej.
Projekty rowerowe – większe inwestycje, wygodniejsza infrastruktura
Jak co roku, w ramach Budżetu Obywatelskiego nie zabrakło projektów związanych z rozwojem sieci rowerowych w stolicy. Zgłoszone pomysły są warte prawie 20 milionów złotych. Celem większości z nich jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów oraz rozwój infrastruktury rowerowej w mniej zagospodarowanych rejonach miasta.
- Likwidacja teleportów rowerowych i budowa nowych dróg rowerowych Robert Buciak, autor projektu, wskazuje na problem "teleportów", czyli brakujących odcinków w sieci rowerowej. Projekt zakłada wybudowanie brakujących dróg rowerowych w newralgicznych punktach stolicy oraz posadzenie 100 drzew, które poprawią estetykę przestrzeni miejskiej.
- Budowa wiat rowerowych Kolejny projekt zakłada postawienie 33 wiat rowerowych przy stacjach metra i pętlach tramwajowych. Inwestycja ma na celu poprawę komfortu podróży rowerzystów, którzy w chłodniejsze dni będą mogli schować swoje rowery przed deszczem i wiatrem.
Zielona Warszawa – projekty dla psów i miejsca do relaksu
W Budżecie Obywatelskim nie brakuje także projektów skierowanych do miłośników psów i osób, które szukają zielonych przestrzeni do odpoczynku w mieście.
- Cztery łapy i Ja – park dla psów przy ul. Modlińskiej Katarzyna Przyżycka, autorka projektu, proponuje stworzenie parku dla psów pod wiaduktem przy ul. Modlińskiej. Projekt zakłada wydzielenie przestrzeni o powierzchni około 2,0 m², która będzie odpowiednia do zabawy, szkoleń i integracji czworonogów. W parku znajdą się także elementy edukacyjne oraz obiekt przystosowany do różnych ras i temperamentów psów.
- Plac zabaw dla psów w Parku Zachodnim, Szczęśliwickim i Fortach Korotyńskiego Projekt zakłada budowę wybiegów dla psów w trzech parkach Warszawy. Mieszkanka Ochoty, autorka projektu, proponuje stworzenie wygodnych przestrzeni do zabawy, które będą mogły spełniać także funkcję edukacyjną – na przykład poprzez specjalne tablice informacyjne o zachowaniach psów.
Projekty infrastrukturalne – basen, boiska, tężnie i więcej
Budżet Obywatelski to również pomysły związane z infrastrukturą sportową i rekreacyjną. W tym roku warszawiacy zgłosili projekty, które poprawią dostępność do sportów wodnych, tężni, a także ułatwią rezerwację boisk sportowych.
- Basen na Tarchominie Grzegorz Chlebowski, autor projektu, proponuje budowę nowoczesnego basenu, który umożliwi mieszkańcom korzystanie z obiektów rekreacyjnych przez cały rok. Projekt obejmuje zarówno basen dla dzieci, jak i przestronny basen pływacki dla dorosłych. Dodatkowo przewidziano budowę strefy wellness z saunami i jacuzzi.
- System rezerwacji boisk sportowych Jednym z najbardziej innowacyjnych projektów jest pomysł stworzenia systemu rezerwacji boisk sportowych online. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli zarezerwować boiska na boiskach piłkarskich, koszykarskich czy tenisowych w dogodnym dla siebie czasie, eliminując problem z dostępnością przestrzeni do ćwiczeń. Projekt zakłada stworzenie aplikacji mobilnej, która ułatwi proces rezerwacji i pozwoli na optymalizację wykorzystania miejskich boisk.
- Tężnie solankowe Kolejny projekt zakłada budowę tężni solankowych w kilku częściach Warszawy. Inwestycja ma na celu poprawę jakości powietrza i zdrowia mieszkańców, szczególnie w rejonach o dużym natężeniu ruchu drogowego. Tężnie będą miały charakter rekreacyjny, a ich celem jest również poprawa jakości życia warszawiaków przez tworzenie miejsc do relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Takie propozycje tężni powstały na Ochocie przy Fortach Korotyńskiego i na Bielanach na Kępie Potockiej.
Jak zgłaszać projekty?
Zgłoszenia do Budżetu Obywatelskiego przyjmowane są do 21 stycznia 2025 roku. Aby zgłosić swój projekt, wystarczy wypełnić formularz na miejskiej platformie. Nie trzeba być pełnoletnim ani zameldowanym w Warszawie, aby aktywnie wziąć udział w procesie. Miasto zaprasza również na maratony pisania projektów.
Napisz komentarz
Komentarze