Od 29 grudnia 2024 roku na Starym Mieście zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące handlu obwoźnego, ulicznej gastronomii, jarmarków i wystaw plenerowych. To pierwsze zasady, jakie weszły w życie w ramach parku kulturowego Historyczne Centrum.
Stare Miasto od lat zmaga się z problemem nielegalnego handlu, a także wszechobecnych reklam psujących estetykę zabytkowych kamienic. Od minionego weekendu łamiący przepisy sprzedawcy muszą mieć się na baczności. Zaczęła bowiem obowiązywać zasada, której celem jest zapewnienie pieszym wygody na chodnikach znajdujących się obok ogródków gastronomicznych. Od teraz wolne od przeszkód musi być co najmniej 180 cm trotuaru. Nie można umieszczać tam potykaczy, śmietników, latarni, donic i innych instalacji. Ogrodzenia ogródków muszą mieścić się w terenie wyznaczonym przez zarządcę. Urzędnicy przygotowali specjalne wytyczne dla Starego Miasta i ulic Freta, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Foksal, które pokazują podział przestrzeni.
Miasto ukróci nielegalny handel na Starym Mieście?
Zmiany zaszły także w przepisach dotyczących handlu ulicznego. Od 29 grudnia nie można prowadzić stoiska na terenie parku kulturowego bez zgody zarządcy. Oznacza to, że każdy sprzedawca, by prowadzić biznes w danym miejscu, będzie musiał otrzymać pozwolenie od miasta, kościoła, wspólnoty mieszkaniowej lub Skarbu Państwa, w zależności od tego, do kogo należy dany teren.
Jak podkreśla miasto, obecnie większość stoisk ulicznych na Starym Mieście jest nielegalna.
- Uchwała o parku kulturowym daje Straży Miejskiej nowe narzędzie do walki z tą patologią, która szpeci Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy, staromiejskie uliczki i parkowe alejki. Kiedy pouczenia i mandaty nie pomogą, strażnicy mogą zabezpieczyć, czyli usunąć z ulicy przyczepę z goframi, wózek z lemoniadą czy stelaż z pluszakami. Następnie sąd może zdecydować o ich przepadku – informuje urząd miasta.
Uchwała reguluje również wygląd stoisk handlowych. Mają one być utrzymane w stonowanej i kremowej kolorystyce i mieć powierzchnię maksymalnie 5 metrów kwadratowych, z czego reklamy mogą zająć 0,3 metra. Na Starym Mieście wciąż będzie mógł być organizowany jarmark świąteczny na Rynku Starego Miasta, będzie to dozwolone też na Rynku Nowego Miasta. W pozostałych miejscach w przypadku kiermaszy nie dłuższych niż 4 dni będzie potrzeba zgoda zarządcy terenu.
Park kultowy to także nowe przepisy dotyczące wystaw plenerowych. Będą one mogły trwać nie dłużej niż 6 tygodni, a przy placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu do 3 tygodni. Do ich organizacji potrzebna będzie zgoda zarządcy. Na całym terenie parku będzie obowiązywał zakaz ustawiania przenośnych toalet.
Jak mówi nam staromiejski radny Bolesław Sobczyński, jak na razie na Starym Mieście nie widać dużych zmian, jeśli chodzi o nielegalny handel, choć już pojawia się tam coraz więcej strażników miejskich.
- Najwięcej tych nielegalnych handlarzy zawsze było na ulicy Świętojańskiej i na Rynku Starego Miasta. Pojawiali się też na placu Zamkowym – mówi nam Bolesław Sobczyński.
Niedawno zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące parku kulturowego Historyczne Centrum Warszawy.
- Analizujemy wszystkie zgłoszone uwagi. Informacja o ich rozpatrzeniu pojawi się na naszej stronie w drugiej połowie stycznia 2025 r. Po pozytywnej opinii Mazowieckiego Konserwatora Zabytków i uchwale Rady Warszawy uwzględnione uwagi wejdą w życie z końcem maja 2025 r. – informuje miasto.
Napisz komentarz
Komentarze