ReklamaBanner

Innowacyjna biblioteka na stacji metra. Wypełniona zielenią i zautomatyzowana

W stołecznym metrze, na stacji Kondratowicza, już wkrótce powstanie pierwsza w Warszawie podziemna biblioteka. Metroteka, zaprojektowana w duchu „biblioteki po drodze”, będzie pełna nowoczesnych rozwiązań. W placówce zaplanowano też przestrzeń do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Otwarcie planowane jest na jesieni.
Metroteka na stacji Kondratowicza
Metroteka na stacji Kondratowicza

Autor: Facebook Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawa

O założenia inwestycji zapytaliśmy władze biblioteki oraz autora projektu. 

- Nasza biblioteka będzie charakteryzować się innowacyjnym parametrycznym wnętrzem, które umożliwia elastyczne dostosowanie przestrzeni do różnych potrzeb czytelników. Dodatkowo do aranżacji wprowadzamy system hydroponiki, który nie tylko uatrakcyjni wnętrze, ale także pełni funkcję edukacyjną, ucząc o nowoczesnych metodach uprawy roślin - przekazała nam Grażyna Strzelczak - Batkowska, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. 

Biblioteka zostanie wyposażona w zaawansowany system RFID, który usprawni proces wypożyczania książek. Specjalnie do Metroteki zaplanowano nowoczesne multimedia, które umożliwią dostęp do różnorodnych zasobów cyfrowych, pozwolą na prowadzenie multimedialnych i interaktywnych zajęć edukacyjnych i kulturalnych.

Przestrzeń będzie punktem kulturalnym

- Zdecydowanie ta biblioteka będzie pełnić funkcję przestrzeni edukacyjnej. Planujemy organizować regularne lekcje biblioteczne, które pomogą młodszym czytelnikom zrozumieć, jak efektywnie korzystać z zasobów bibliotecznych i rozwijać umiejętności czytelnicze. Będziemy prowadzić warsztaty na różne tematy, w tym kulturalne, historyczne czy ekologiczne - związane z hydroponiką. Chcemy, aby nasza biblioteka była miejscem, gdzie można nie tylko wypożyczyć książki, ale także wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, które poszerzą wiedzę uczestników na różnorodne tematy - wyjaśniła wicedyrektor. 

Jak dodała, nie zabraknie też rozrywki edukacyjnej. Przestrzeń będzie żywym punktem kulturalnym, gdzie odbywać się będą różnorodne wydarzenia, od spotkań autorskich po wystawy i pokazy artystyczne. Ponadto, planowane są zajęcia międzypokoleniowe oraz specjalne programy dla seniorów. 

- W nowej lokalizacji biblioteka wreszcie zyska pełną dostępność, co jest szczególnie ważne dla osób starszych i tych z ograniczoną mobilnością. Poprzednia placówka znajdowała się na pierwszym piętrze bez windy, a teraz wszyscy będą mogli swobodnie korzystać z naszych zasobów - podkreśliła Grażyna Strzelczak - Batkowska.

Koszty całej inwestycji wynosi ponad 1,3 mln zł

Koszty całej inwestycji i jej realizacji wynoszą 1 milion 350 tysięcy złotych. 

- To nie tylko przeniesienie biblioteki do nowej placówki, ale także stworzenie nowoczesnej przestrzeni, jakiej w naszej dzielnicy jeszcze nie było. Na koszty inwestycji składa się wiele elementów, które razem tworzą wyjątkową jakość naszej biblioteki - dodała.

Autor: Facebook Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawa

Wydatki obejmują między innymi:

  1. Projekt aranżacji biblioteki: Starannie zaplanowana nowocześnie przestrzeń, która jest funkcjonalna i estetyczna.
  2. Meble parametryczne: Nowoczesne, elastyczne rozwiązania meblowe, które można dostosować do przydatnych w bibliotece funkcjonalności oraz do różnych potrzeb użytkowników.
  3. System hydroponiki z żywą zielenią: Innowacyjna metoda uprawy roślin bez gleby i bez światła naturalnego, która wprowadza do wnętrza naturalny element.
  4. Elementy aranżacyjne np.: Donice, sztuczna zieleń, nowoczesne oświetlenie – wszystko to tworzy przyjazne i inspirujące otoczenie.
  5. System RFID: Pierwszy taki system w bibliotece na Targówku, umożliwiający szybkie i wygodne wypożyczanie czy zwracanie książek ale także usprawnienie pracy bibliotekarzy.
  6. Self-checki: Stanowiska do samodzielnej obsługi czytelników, które usprawniają korzystanie z biblioteki w sposób bezobsługowy.
  7. Multimedia: Monitory multimedialne do działań edukacyjno-promocyjnych oraz multimedialny ekran interaktywny do prowadzenia zdalnych i stacjonarnych wydarzeń edukacyjno-kulturalnych.
  8. System ochrony: Nasz własny system ochrony, uzupełniający system ochrony metra.
  9. Komputery i laptopy – nie tylko dla pracowników, ale i czytelników, bo po raz pierwszy w naszej bibliotece czytelnicy będą mogli wypożyczać u nas laptopy do pracy na miejscu.
  10. Wyposażenie części gospodarczo-socjalnej: Nowoczesne zaplecze, które zapewni komfortowe warunki pracy i obsługi czytelników.

- Całość finansowana jest z dotacji przeznaczonej na tę szeroko zakrojoną inwestycję, która ma na celu stworzenie pierwszej i najnowocześniejszej biblioteki w naszej dzielnicy. Dzięki tym środkom możemy zapewnić, że nasza nowa biblioteka będzie nie tylko miejscem wypożyczania książek, ale także nowoczesnym punktem edukacyjnym, kulturalnym odpowiadającym na potrzeby i oczekiwania społeczności – powiedziała wicedyrektor.

Zaawansowany etap realizacji inwestycji 

Obecnie inwestycja jest na zaawansowanym etapie realizacji, około 3/4 zabudowy meblowej - części bibliotecznej pomieszczenia - jest już na ukończeniu. 

- Obecnie skupiamy się głównie na elementach parametrycznej aranżacji wnętrz. Pozostało nam jeszcze przygotowanie części socjalnych i gospodarczych. Potem nastąpi instalacja systemu RFID oraz finalizacja wykończenie mebli parametrycznych – podkreśliła.

Autor: Facebook Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawa

Otwarcie już wkrótce

- Cały system RFID został już zakupiony, a nasze bibliotekarki wykonały ogrom pracy, oznaczając do systemu już ponad 10 tysięcy książek. Proces pakowania księgozbioru z placówki 98 jest również w toku, co przybliża nas do momentu przeprowadzki. Co ważne, teraz dotychczasowa placówka jest zamknięta, ale czytelnicy mogą oddawać książki (też wypożyczać) w pobliskiej wypożyczalni – zaznaczyła.

Oficjalne otwarcie Metroteki planowane jest jesienią 2024 r., na przełomie września i października

Koncepcja „biblioteki po drodze”

O ideę „biblioteki po drodze” i założenia technologii parametrycznej zapytaliśmy autora projektu - Grzegorza Kłodę z Pracowni GK Atelier.

- Koncepcja „biblioteki po drodze” to idea, która jest odpowiedzią na współczesne szybkie tempo życia. Żyjemy w bardzo zabieganym świecie. Często ciężko nam znaleźć godzinę, żeby po pracy pójść do biblioteki. Placówki tworzone w duchu „biblioteki po drodze” powstają w hubach przesiadkowych, na dworcach kolejowych, autobusowych. Dosłownie „stają na drodze” naszej codziennej rutynie. Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkownika – wyjaśnił.

- Obecnie w Polsce, a na świecie już od dłuższego czasu, zachodzi tzw. proces podnoszenia rangi bibliotek. Proces ten zaczął się wiele dekad temu w Stanach Zjednoczonych. W Europie najszybciej podłapali go Skandynawowie. Podnoszenie rangi bibliotek jest mocno zauważalne w Polsce. Dużo bibliotek jest remontowanych, powstają nowoczesne placówki. W skali Europy nie mamy się czego wstydzić – podkreślił. 

Każda półka będzie inna

- Architektura klasyczna czy współczesna składa się z płaszczyzn, pionów, poziomów, kątów prostych, czyli rozwiązań, które naturalnie nie występują w przyrodzie. Technologia parametryczna pozwala tworzyć kształty organiczne, obłe. Dzięki niej możemy wyeliminować kąty ostre. Architektura czy wnętrza tworzone w ten sposób wyglądają, jakby stworzyła je natura. Dzięki temu są unikatowe, niepowtarzalne. W metrotece każda półka będzie miała swoją unikatową falę, geometrię. Być może będzie to jedyna biblioteka na świecie, w której każda półka jest inna – podkreślił Grzegorz Kłoda.

Metroteka nie będzie dużym obiektem. Liczy około 140 metrów kwadratowych. Jej wielkość jest ograniczona ze względu na miejsce, w którym się znajduje, czyli metro i rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe

- Oprócz funkcji głównej, czyli udostępniania i magazynowania książek, wszystkie współczesne biblioteki mają też funkcję edukacyjną. Na miejscu bibliotekarze będą prowadzić zajęcia edukacyjne. Znajdzie się tam też miejsce na spotkania z autorami. Wprowadzone zostaną nowoczesne rozwiązania, np. self-checki wymyślone po to, aby uniknąć stania w kolejkach. Przeznaczone są też dla osób, które nie chcą mieć kontaktu z bibliotekarzem przy wypożyczaniu książek. W metrotece znajdzie się też nowoczesny automat do kawy, do którego będzie dostęp z poziomu aplikacji – dodał. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NAPISZ DO NAS

Masz temat dotyczący Warszawy? Napisz do nas. Zajmiemy się Twoją sprawą.