Reklama

HISTORIA

ReklamaBanner
Rozbiórka kamienicy przy ul. Łuckiej 8
Buldożery na Łuckiej. Najstarsza czynszówka na Woli w gruzach

Ciężki sprzęt wkroczył dziś na teren przy ul. Łuckiej 8 w Warszawie, gdzie trwa rozbiórka najstarszej czynszówki na Woli. Budynek, który miał szansę na uratowanie, jest niszczony pomimo interwencji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wezwań do wstrzymania prac. Czy kary nakładane na inwestorów są tak niskie, że rozbiórki zabytków stały się opłacalnym procederem?

Dzisiaj, 13:03    1
Cepelia po remoncie w Warszawie.
Patrycja Jastrzębska: Cepelia przez lata była wstydem miasta

- Okazało się bowiem, że można dokonać remontu architektury powojennego modernizmu, który wydaje się, że satysfakcjonuje zarówno zwykłych mieszkańców stolicy, jak i środowisko eksperckie - tak o Cepelii pisze Patrycja Jastrzębska w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

Wczoraj, 15:00    1
Widok na Pałac Saski
Co dalej z Ogrodem Saskim? Wraca temat odbudowy. „To serce Warszawy”

Wraz z pałacem powróci Ogród Saski jak z międzywojnia? Na odbudowę tego miejsca liczy dr hab. Ewa Zaraś z SGGW. - Marzy mi się rozpisanie konkursu na to, jak ten ogród powinien wyglądać - przekonuje w rozmowie z nami i tłumaczy, jak Ogród Saski mógłby wyglądać.

18.12.2024 16:32
W centrum odkryto mury dawnego szpitala
W centrum Warszawy odkryto mury XVIII-wiecznego szpitala. Na miejscu pracują archeolodzy

Na nietypowe znalezisko natknęli się drogowcy podczas prac przy budowie Nowego Centrum Warszawy. Na ul. Sienkiewicza odkryto mury dawnego Szpitala Generalnego Dzieciątka Jezus, który w XVIII w. był świadkiem narodzin i śmierci tysięcy mieszkańców stolicy. W największym wówczas szpitalu w Warszawie leczono m.in. ubogich i ciężarne kobiety.

15.12.2024 09:00    1
"Fabryki Tewa" czy "Zygzak"? Mokotów doczekał się nowej ulicy

Nowa ulica na Mokotowie może zostać nazwana "Fabryki Tewa". To hołd dla dawnej fabryki półprzewodników, która była symbolem polskiej technologii. Decyzja należy teraz do Rady Warszawy. Czy radni zdecydują się na podkreślenie historycznego dziedzictwa tej części miasta?

14.12.2024 16:53    1
Izabela Sopalska-Rybak: Czy świąteczne atrakcje w Warszawie są dla wszystkich?

- Czy wszyscy mogą w pełni cieszyć się tą atmosferą? Dla osób wrażliwych sensorycznie nadmiar migoczących światełek, zmieniające się kolory czy dynamiczne iluminacje mogą być przytłaczające, a nawet szkodliwe. Osoby neuroatypowe, słabowidzące czy chorujące na epilepsję światłoczułą mogą mieć trudności z poruszaniem się w takiej przestrzeni. - pisze Izabela Sopalska-Rybak w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

13.12.2024 14:15
Stan wojenny w Warszawie
Warszawa pod jarzmem PRL-owskiej władzy. 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku było jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii kraju. Tego dnia, generał Wojciech Jaruzelski ogłosił na antenie telewizji, że „ojczyzna znalazła się nad przepaścią” i aby uniknąć chaosu, władze wprowadzają stan wojenny. W Warszawie, jak w innych częściach Polski, rozpoczęły się masowe internowania i brutalne represje wobec opozycji. W związku z obchodami 43. rocznicy przewidziano w Warszawie utrudnienia.

12.12.2024 17:13    1
Elizeum w Warszawie.
Będzie remont Elizeum w Warszawie. Miasto podpisało umowę na przebudowę tajemniczego obiektu

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na wykonawcę prac budowlanych w Elizeum w parku na Książęcem. Firma Renewal Art położy izolację przeciwwilgociową w grocie. Prace mają zacząć się wiosną 2025 roku.

10.12.2024 09:30    1
Przystanek Warszawa Ochota, kiosk obok budynku dworca od strony Alej Jerozolimskich, 1998
Warszawa w kadrze czasu. Społeczne Archiwum Warszawy zaprasza do dokumentowania stolicy

Jak zmieniała się Warszawa na przestrzeni lat? Społeczne Archiwum Warszawy zaprasza mieszkańców do współtworzenia niezwykłej bazy fotografii, która uchwyca dynamiczne przemiany miasta. W tym roku Archiwum zwraca szczególną uwagę na fotografie Muranowa – dzielnicy o bogatej historii i szybko zmieniającym się krajobrazie.

28.11.2024 14:00
Plac Teatralny w Warszawie
Historyczny Plac Teatralny objęty ochroną konserwatorską

Plac Teatralny wpisany do rejestru zabytków – decyzja Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podkreśla historyczne znaczenie tej przestrzeni. Jednak nowoczesne inwestycje, jak hotel PURO, budzą mieszane emocje. Czy historia i współczesność znajdą tu wspólny język?

23.11.2024 11:30
Reklama
Reklama
Reklama