Reklama

MAGAZYN

ReklamaBanner
Cepelia po remoncie w Warszawie.
Patrycja Jastrzębska: Cepelia przez lata była wstydem miasta

- Okazało się bowiem, że można dokonać remontu architektury powojennego modernizmu, który wydaje się, że satysfakcjonuje zarówno zwykłych mieszkańców stolicy, jak i środowisko eksperckie - tak o Cepelii pisze Patrycja Jastrzębska w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

20.12.2024 15:00    1
Izabela Sopalska-Rybak: Czy świąteczne atrakcje w Warszawie są dla wszystkich?

- Czy wszyscy mogą w pełni cieszyć się tą atmosferą? Dla osób wrażliwych sensorycznie nadmiar migoczących światełek, zmieniające się kolory czy dynamiczne iluminacje mogą być przytłaczające, a nawet szkodliwe. Osoby neuroatypowe, słabowidzące czy chorujące na epilepsję światłoczułą mogą mieć trudności z poruszaniem się w takiej przestrzeni. - pisze Izabela Sopalska-Rybak w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

13.12.2024 14:15
Choinki w Warszawie
Filip Frąckowiak: „Kolęda Warszawska 1939” to przypomnienie okrutnych i bardzo ciężkich czasów

- „Kolęda Warszawska 1939” to przypomnienie okrutnych i bardzo ciężkich czasów okresu świąt Bożego Narodzenia w trakcie II Wojny Światowej. Z kolei po upadku hitlerowskich Niemiec, w Polsce umęczonej stalinizmem, niektóre kolędy powstawały w komunistycznych katowniach - pisze Filip Frąckowiak, w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

06.12.2024 14:55    3
Rafał Trzaskowski rozgląda się za nową pracą. Chce zostać prezydentem Polski.
Piotr Wróblewski: Warszawa ma pecha do „dużej polityki”. To nie czas na burmistrzów rządzących światem

- Pamiętam spotkania Rafała Trzaskowskiego z Sadiqiem Khanem, burmistrzem Londynu, wizytę w Paryżu u mer Anne Hildago, która przeprowadza w tym mieście infrastrukturalną rewolucję. Spotykał się też z burmistrzami Budapesztu, Bratysławy czy Pragi. Wydawało się, że z fotela prezydenta Warszawy można zmieniać świat. Rafał Trzaskowski wybrał jednak inną drogę - pisze Piotr Wróblewski, redaktor naczelny Raportu Warszawskiego.

29.11.2024 15:00    3
Warszawie brakuje ciągłości.
Radosław Gajda: Czego potrzebuje Warszawa? Ciągłości

- Śródmieście jest nie do końca pozszywanym patchworkiem przykurzonych i zniszczonych tkanin, względnie – potworem Frankensteina. Składa się z zupełnie nieprzystających części, co wynika rzecz jasna z uwarunkowań historycznych – pisze Radosław Gajda w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

22.11.2024 15:15    14
Patrycja Jastrzębska: Łucka płonęła dzień po dniu. Każdy wiedział, do jakiego finału to prowadzi

- Życzenia się nie spełniają. Nie te dotyczące ginących zabytków. Nie dalej niż dwa miesiące temu życzyłam Państwu, aby już żaden istotny obiekt zabytkowy w Warszawie nie został wyburzony. Tymczasem kilka tygodni temu zniknął prawie 200-letni dwór na Wyczółkach, a najstarsza kamienica na Woli została właśnie wykreślona z rejestru zabytków – pisze Patrycja Jastrzębska w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

15.11.2024 15:00
Izabela Sopalska-Rybak o MSN: Jak to się stało, że powstał tak niedostępny budynek?

- Przyjęto rozwiązania, które obecnie nie powinny być dopuszczane, ale mimo wieloletnich konsultacji i prób poprawienia projektu ciężko jest walczyć z wizją architekta – pisze o Muzeum Sztuki Współczesnej, w felietonie dla Raportu Warszawskiego, Izabela Sopalska-Rybak.

08.11.2024 15:00    1    3
Ciąg dalszy dyskusji o budynku MSN
Jan Mencwel: MSN - kloc czy ikona? Żadna różnica, bo życie jest gdzie indziej

Jeśli ktoś myśli, że ten czy inny gmach tylko ze względu na swoją estetykę odmieni oblicze ścisłego centrum Warszawy, to spotka go rozczarowanie. Bo prawdziwe życie miasta jest gdzie indziej- pisze Jan Mencwel w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

31.10.2024 15:00    4    1
Widok na Pałac Kultury z okien-ram MSN
Filip Frąckowiak: Wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej

- Przez lata wielokrotnie podawałem w wątpliwość sens budowy wielkiego muzeum sztuki nowoczesnej, w sytuacji gdy 300 metrów dalej (w prostej linii) jest Zachęta, galeria poświęcona sztuce współczesnej a na południu Śródmieścia jest ogromny Zamek Ujazdowski – Centrum Sztuki Współczesnej - pisze Filip Frąckowiak, w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

31.10.2024 15:00    1
Jakie emocje wzbudza MSN?
Radosław Gajda: Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Czy udało się wznieść budynek wybitny? W moim odczuciu – nie

Rzadko który warszawski budynek był tak oczekiwany, powstawał tak długo, był tak horrendalnie drogi i jednocześnie budził tak silne, skrajne emocje jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gmach MSN to efekt osiemnastu lat prac, w tym pięciu lat samej budowy - pisze Radosław Gajda, architekt, w felietonie dla Raportu Warszawskiego.

25.10.2024 15:00    50    46
Reklama
Reklama
Reklama